Úvod do světa esenciálních olejů

Krásný leden přátelé,

začátek nového roku je opět tu. Také Vám rok uplynulý tak rychle utekl?

Nový rok není pouze startem dalšího kalendářního roku, ale je i začátkem všeho nového. Cokoliv si přejete, po čem toužíte, vše co chcete začít dělat jinak, teď je ten správný čas se zastavit, nadechnout se, zrekapitulovat si rok loňský a představit si jaký bude ten rok další.

Udělejte si chvilku jen na sebe – stačí i pět minut – a zapřemýšlejte, jak by se Váš rok měl vyvíjet? Co byste si přáli, aby se Vám podařilo? Kam se chcete posunout?

V tomto ročním období, kdy je venku ještě pořád více tmy než světla, Vám s chvilkou pro sebe pomůže třeba prostá aromalampa. Nejenže dodá trochu světla do Vaší domácnosti, kterou tak rozzáří, ale ještě Váš byt krásně provoní.   

My osobně jsme do vůní nadšenci. Proto jsme si předsevzali Vám pomoci vůním porozumět a následně je zapojit do Vašich životů.

A začneme s tím hned teď :)

 

essential-oils-1433694_1280

 

Co to vlastně jsou esenciální oleje? Odkud se získávají? Na co si dát při výběru a koupi pozor? A jak je tedy používat?

Esenciální oleje jsou směsi látek přirozeně se vyskytující ve všech částech rostliny. Tyto látky jsou z rostlin destilovány (nejčastěji parní destilací, kdy přes rostlinný materiál cirkuluje pod tlakem pára a nebo lisováním, jakož tomu je u citrusů, ve vzácných případech se extrahují z květu do tuku - jasmín) a vytvářejí tak vysoce koncentrované oleje se silnými účinky (vyšší než mají sušené byliny!, pro výrobu malého množství esenciálního oleje je třeba velké množství rostlinného materiálu).

Jejich hlavní výhodou je, že pomůžou v různých situacích. 100% přírodní oleje mohou příznivě ovlivňovat lidskou mysl, náladu, emoce, nervový a imunitní systém.

Při jejich výběru musíme být však opatrní. Kvůli vysoké koncentraci účinných látek je k nim třeba přistupovat opatrně a zodpovědně. 

Ujistěte se také, že esenciální olej je ve 100% bio kvalitě. Je třeba si pořídit čisté esenciální oleje bez syntetických příměsí. Etiketa na lahvičce by vždy měla obsahovat český a latinský název rostliny a místo jejího původu.

 

 A zde je tedy pár zásad, kterých je třeba se držet.

·         Nepoužívejte olej přímo na pokožku – existují výjimky, ale doporučuje se je vždy míchat se základními oleji ( bio slunečnicový, sezamový, olivový, kokosový…)

·                Oleje neužívejte vnitřně

·         Vždy olej vyzkoušejte v menším množství – na některé oleje můžete být alergičtí či přecitlivělí,   vždy je lepší je předem otestovat

·         Některé oleje nejsou vhodné v těhotenství, pro děti či Vaše zvířecí miláčky – vždy si o konkrétním oleji zjistěte více informací

Využití esenciálních olejů je široké. Můžete je přidat do koupele, využít k masážím, inhalovat. Anebo si můžete přidat pár kapek do žehličky či na koberec :) Hlavně ať to voní.

Pokud si oblíbíte nějaký esenciální olej, stane se navždy součástí Vašeho života. :) 

massage-1929064_1280

A které z nich se nejvíce hodí k zimnímu období?

Určitě to budou citrusové plody! Ať už citron, pomeranč či méně známý bergamot (ovoce velikosti pomeranče, barvou podobné citronu).

Oleje z citronových plodů výrazně působí na prokrvení zmrzlého těla. Pomeranč působí na uklidnění bolestí hlavy při ucpaných dutinách a také dobře prokrvuje končetiny. Citronová tráva osvěžuje a celkově posiluje organismus.

Ale nebojte, citrusy nejsou jediní pomocníci. Můžete také sáhnout po skořici (krásně Vás prohřeje), borovici (uvolňuje hleny), jedli (prokrvuje končetiny) nebo zázvoru (prokrvuje celé tělo a je to výborné antidepresivum).

A co jsme si pro Vás na toto období připravily my?

Je to naše ayurvédská mastička Ganéša, která je inspirována 4000 let starým receptem obsahujícím např. citrusy,či skořici. V Asii je tato receptura velmi známá a rozšířená, hlavně pak v podobě voňavého pomocníka u případů nachlazení, křečí, bolestí hlavy, zubů, svalů a kloubů. Mastička rozjasňuje mysl a napomáhá koncentraci. :)