Rozhovor pro časopis 5+2
První konopné mastičky vyráběl s babičkou, teď má manufakturu a vyváží
Dnes sedmadvacetiletý muž tehdy dal babičce k Vánocům tři zavařovací sklenice plné nasušeného konopí a návod na výrobu masti. „Vyráběli jsme je z lékařské vazelíny,“ říká.
První babiččiny mastičky používali jeho prarodiče na bolavé klouby a artrózu. Jejich domácí přípravky měly v sobě analgetickou složku, tedy látku THC.
„Výhoda domácích mastiček tedy byla, že i tlumily bolest. V našich dnešních komerčních produktech nesmíme látku THC ze zákona používat. Máme k dispozici jinou odrůdu konopí, někdy se označuje jako technické konopí,“ podotkl Mašín. Přiznal ale, že pro sebe si mastičky z konopí dělá dál.
„Já nemám potřebu popírat, že kouřím marihuanu. Pro mě to je bylinka, díky níž se večer uvolním a nemám ráno kocovinu. Ne droga. Nechci ale tento přístup vyzdvihovat. Určitě by se neměla kouřit tráva na školách, přistupovat by se k ní mělo až v dospělosti,“ přibližuje svůj pohled na konopí Tomáš Mašín.
Odesílají pět objednávek denně
Po škole pracoval jako konzultant ve firmě s informačními systémy. Protože tam nevznikal žádný hmotný produkt, tak tuto oblast opustil a se svým společníkem Michalem Pechánkem založil v roce 2011 firmu Delibutus, latinsky mazat se mastí. Začali jen s e-shopem a neměli žádného investora ani úvěry.
„Než jsme se dostali do stavu, že jsme měli jednu objednávku denně, tak uběhl rok a půl. A než jsme si otevřeli vlastní kamennou prodejnu, uběhly čtyři roky,“ vypráví.
Zaměstnance začali přijímat až postupně. Dnes jich mají pět a další dva spolupracují na živnostenský list.
„Nyní odesíláme v průměru pět objednávek denně. Je to spojené i s velkoobchodem, takže jedna objednávka může obsahovat třeba 200 produktů. Máme i obchodní zastoupení v Bulharsku a na Slovensku,“ pochlubil se Mašín. Hned ale dodal, že firma se, co se prosperity týká, stále „motá kolem kladné nuly“.
Mastičky vyrábějí postaru bez chemie
Produkty firmy Delibutus jsou zařazené mezi přírodní kosmetiku. Představují alternativu k lékům, například ke kortikoidům u atopického ekzému.
„Unikátnost našich produktů je v tom, že nepoužíváme nic, než přírodní látky. Proto třeba nepoužíváme jako s babičkou vazelínu, protože ta má ropný základ a není to tedy čistě přírodní surovina. My nejsme chemici, nemáme laboratoř a chtěli jsme vyrábět mastičky postaru,“ líčí Mašín.
Manufaktura tak vyrábí například mast inspirovanou čtyři tisíce let starým receptem ajurvédské medicíny.
„Konopí jistě není všelék, ale výzkumy i empirické zkušenosti mnohdy vyzdvihují jeho účinky nad konvenční léčiva,“ poznamenal Mašín.
Konopí si pěstují sami
Všechny výrobky vznikají v takzvané přípravně, vykachličkované místnosti s varnými plotýnkami s vodní lázní, lednicí a mixérem. Pět zaměstnanců, mezi nimi i jeden laborant, který studoval farmacii, denně vyprodukuje kolem stovky výrobků.
Potřebný přírodní materiál nakupují od českých firem, ale například technické konopí si pěstují sami na vlastním hektarovém políčku kousek od lesa mezi Ústím a Děčínem. Vše následně ručně sklízejí, využít dokáží celou rostlinu.
„Ze stonků jsme v naší výrobně udělali omítku z konopného pazdeří, z květů jsme dělali čaje,“ dodal Mašín.