Jak pečovat o mastnou pleť

woman-girl-beauty-mask

Oleje a másla pro mastnou pleť? To nemůžete myslet vážně! Inu…

Každý, kdo se někdy zodpovědně snažil určit svůj typ pleti, narazil dříve nebo později na to, že se pleť začne škatulkování trochu vzpírat.

Rychle se mastící pleť po použití hydratačního fluidu pne.

Suchá pleť se i přes velmi hutný krém místy loupe.

Pupínky se netvoří pěkně spořádaně v T-zóně, ale na nejsušších místech.

Jinak je to v létě, jinak se pleť jeví na podzim. O menstruačním cyklu raději nemluvit.

Jak se tedy dopátrat toho, co pleť opravdu potřebuje, aniž bychom museli zkoušet každý měsíc nový krém?

V podstatě existují pouze dva typy pleti

  • Pleť, která je v pořádku - jasná, čistá, bez viditelných i pocitových nedostatků, odolná vůči vnějšímu prostředí. Majitel takové pleti vám často bez okolků řekne, že je vlastně jedno, co použije, že pleť vypadá pořád tak nějak stejně, že sice má oblíbené produkty, ale pleti stačí opravdu jen mírná péče.

Tohle je samozřejmě ideální stav, který bychom chtěli všichni.

  • Druhým typem je pleť vyvedená z rovnováhy. Mastí se moc nebo naopak málo. Nebo třeba zčervená, když se na vás někdo nemile koukne, osype se s jakoukoliv změnou počasí či emočním výkyvem, objevuje se na ní ekzém, akné, suché šupinky nebo zanesené póry.

 

Pokud se budeme snažit mastnou pleť odmastit a suchou promastit, dostaneme se často do začarovaného kruhu, kdy se nám pleť odvděčí jen tím, že si vymyslí nějaké další problémy.

Co tedy s tou mastnou pletí?

Paradoxně nejčastější příčinou nadměrně se mastící pleti bývá dehydratace. Pleti chybí voda. Ta sice tvoří 70 % našeho těla, ale tělo ji neumí získat zvenčí. Pomůže vám tedy vysoce hydratační krém? Spíš ne.

shutterstock_378838399

Dodat pleti vodu zvenčí je skutečně dost problematické. Pokud by to bylo tak snadné, jak se nám některé reklamy na hydratační přípravky snaží namluvit, tak byste si taky mohli prostě jen lehnout do vany a pleť by nasála vodu jako houba a bylo by po problému.

Opravdu výrazně zvýšit hydrataci pleti můžete jen a pouze úpravou pitného režimu. Ještě to můžete vylepšit třeba březovou mízou nebo aloe vera šťávou. Ale dostat do pleti vodu zvenčí jde opravdu jen velmi těžko.

Čím pleti prospívají rostlinné oleje a másla?

Nejde-li dostat vodu dovnitř, možná by bylo efektivnější zabránit jí unikat ven. V tomto ohledu vám velmi dobře poslouží již zmíněné oleje a másla.

Obsahují velké množství pleti prospěšných látek. Těmi jsou cenné vitamíny a nenasycené mastné kyseliny, které pomáhají pleť chránit před vnějším prostředím a zároveň posilují její přirozenou obranyschopnost.

Ale je potřeba s nimi správně pracovat.

Jak používat tělová másla a oleje?

Hydro-lipidový film chránící vaši kůži obsahuje dvě složky: vodu a tuky (lipidy). Nasimulovat tuto emulzi se vám povede nanesením olejového produktu na navlhčenou pleť.

Prakticky to vypadá tak, že pleť před nanesením oleje či másla přestříkneme vodou (minerální, květovou, šťávou z aloe, ale klidně jen tou obyčejnou z kohoutku) a do vlhké pleti vmasírujeme malé množství másla či oleje.

Který olej je nejlepší?

Jsou samozřejmě oleje, které jsou pro mastnou pleť trochu vhodnější než jiné (třeba jojobový, hroznový, z lískových ořechů nebo meruňkový), nicméně neexistuje žádný, který by byl vyloženě nevhodný.

I oleje, které mají špatnou pověst kvůli tomu, že by mohly ucpávat póry (kokosový, lněný) mohou v dobrém poměru odvést skvělou práci díky svým antibakteriálním a zklidňujícím schopnostem. Vstřebávání jakéhokoli oleje nebo másla je v tomto směru velmi individuální.

Co pleť opravdu a bez výjimky ucpává, jsou pouze látky, které pleť nedokáže vstřebat, a zůstanou na jejím povrchu, jako třeba silikony, ropné deriváty (vazelína, parafín, minerální oleje) nebo glycerin. 

A co na to éterické oleje

shutterstock_378837553

Další skvělou ingrediencí, kterou mastná pleť ocení víc než cokoliv jiného, jsou esenciální neboli éterické oleje. Fakticky se přitom o oleje nejedná. Jsou nemastné a navíc nabité skvělými vlastnostmi. Pronikají přímo do krevního řečiště a dokážou tak ovlivnit mnoho fyziologických pochodů.

  • harmonizovat činnost mazových žláz
  • podpořit lymfatický systém a odvod odpadních látek z těla
  • zlepšit prokrvení, výživu a regeneraci pleti
  • působí antibakteriálně a antimykoticky
  • zlepšují zásobování povrchových vrstev pleti vodou

Zní to skoro až zázračně a také to tak působí. Všechno to jsou věci, které mastná či problematická pleť ocení v dlouhodobém hledisku daleko více než povrchovou hydrataci a matující efekt nějakého „supercool“ gelu.

Věřím, že vám toto zamyšlení nad relativně často diskutovanou otázkou pomohlo vyřešit nejasnosti. Jak vidíte, příroda má, jako obvykle, odpověď na naše neduhy a potíže.

Teď je jen na vás, jestli příště sáhnete po hydratačním krému nebo po některém z přírodních olejů a másel. Tak jako tak budeme rádi, když se s námi podělíte o vaši zkušenost.

Kdyby to náhodou byla ta druhá možnost, máme tady pro vás pár našich favoritů:

Bambucké máslo s konopným olejem

Konopné máslo v různých vůních

Konopná séra s éterickými oleji

Zpět do obchodu